У тачки 1. шестомесечног Извештаја УНМИК/УН, стоји да је „урађен у складу са Резолуцијом СБ УН 1244“, а тачком 2. то се даље појашњава: „Приоритети Мисије остају промоција сигурности, стабилности и поштовања људских права на Косову и региону“.
Међутим, Резолуцијом 1244 наведени су приоритети Мисије: „Омогућити сигуран и слободан повратак избеглим и протераним“, „потврда и посвећеност свих чланица УН-а суверенитету и територијалном интегритету СРЈ“, „потврђујемо да ће договореном броју српског војног и полицијског особља бити омогућен повратак на Косово и обављање функција у складу са Анексом 2“, „демилитаризација Ослободилачке војске Косова и других наоружаних група косовских Албанаца, у складу са тачком 15“, „осигуравање јавне безбедности и поретка до момента када ће бригу о томе преузети међународно цивилно присуство“, „успостављање међународног цивилног присуства на Косову како би се обезбедила привремена управа за Косово под којом народ Косова може да ужива значајну аутономију у оквиру Савезне Републике Југославије која ће обезбедити прелазну администрацију …“, „у завршној фази (УНМИК) ће надгледати пренос надлежности са привремених косовских институција на институције основане у складу са политичким договором“.
Питање – Ко је и када овластио УНМИК да одступи од извршавања Резолуцијом наведених фундаменталних приоритета Мисије? Које контрамере ће предузети руководство Републике Србије?
У тачки 3. Извештаја, наведени су називи: „Влада Косова“, „Централна банка Косова“.
Питање – Ко је и када овластио УНМИК да статусно неутрални термин из Резолуције 1244 „привремене институције самоуправе на Косову“, промени у горе наведене? Које контрамере ће преузети руководство Републике Србије?
У тачки 5. Извештаја, наведени су термини: „Председник Владе Косова, Албин Курти“, „председница Косова, Вјоса Османи“. У наставку пасуса наводи се и термин: „Председник Србије, Александар Вучић“, чиме се изједначавају у статусу два „председника“, а јасно ставља до знања да се ради о две различите државе.
Питање: Ко је и када у Уједињеним Нацијама прогласио Косово државом, па су онда на основу тога Каролин Зијаде (УНМИК) и Антонио Гутереш (УН) прогласили Куртија и Османи функционерима независне државе која није део Србије? Које контрамере ће преузети руководство Републике Србије?
У тачки 8. Извештаја, наводи се да је поводом инцидента у Бањској, Косово (напомена аутора – без одреднице УНМИК, или *), издало 22 + 19 налога за хапшење Срба, а Интерпол је међу њима идентификовао и издао црвене потернице за 29 Срба, укључујући Милана Радојчића, чију је екстрадицију Интерполу одбио Ивица Дачић.
Питање: Зашто српска јавност није била обавештена о броју издатих налога за хапшење? Да ли је Република Србија једнострано иступила из Интерпола, обзиром да од 2012. одбија да Интерполу испоручи више лица за којима је расписана црвена потерница?
У тачки 11. Извештаја, УН користи термине: „Скупштина Косова“, и „Уставни суд (примедба аутора – Косова).
Питање: ко је и када овластио УНМИК/УН да термине из УН Р 1244, „привремене институције самоуправе“, преведе у статусно опредељујуће „скупштина Косова“ и „Уставни суд“? Које контрамере ће преузети руководство Републике Србије?
У тачки 12. Извештаја, наведено је да је 9. децембра 2023. у Бриселу потписан споразум између Косовске електродистрибуционе компаније и компаније Електросевер, о почетку наплате струје на северу АП КиМ, а 29. фебруара Електросевер је почео да уручује рачуне српском становништву на северу АП КиМ.
Питање: зашто јавност Србије о овоме није била информисана путем националних фреквенција?
У тачки 20. Извештаја УНМИК/УН користи термин „први потпредседник Владе за ЕУ интеграције, дијалог и развој Косова, Бесник Бисљими“.
Питање: ко је и када овластио УНМИК/УН да термине и титуле из УН Р 1244, „представници привремених институција самоуправе“, преведе у статусно опредељујуће? Зашто Александар Вучић и Петар Петковић пристају да воде дијалог са неким кога УНМИК/УН представљају као легалног и легитимног представника лажне Републике Косово?
У тачки 22. Извештаја УНМИК/УН наводе да је „Савет безбедности заседао 8. фебруара 2024. чему су присуствовали Александар Вучић и Аљбин Курти, који су изнели супротстављени наратив …“. Помињањем само имена учесника дебате, уз изостављање титуле председника Србије (примедба аутора – без обзира што АВ није легалан и легитиман председник Србије, али функција као таква јесте), УН је изједначио неспојиво, статус председника државе са статусом сепаратисте.
Питање: Шта ће Република Србија урадити да одржи углед председничке титуле у свету?
У тачки 30. Извештаја, наводи се да је „Централна изборна комисија Косова“ уписала два нова политичка ентитета косовских Срба; Српски народни покрет и Српску демократију. Поново УНМИК/УН преводе органе привремених институција самоуправе у независне, а поврх свега неовлашћено преносе своје надлежности тим институцијама, јер да подсетим, Централна изборна комисија Косова је основана УНМИК Уредбама 2000/21 и 2000/65 и нема оперативну самосталност, већ јој копредседавају УНМИК и шеф мисије ОЕБС.
Питање: ко је и када из УНМИК-а и ОЕБС-а пренео своја овлашћења на горе поменуту, независну, комисију? Да ли је икоме из Републике Србије познато да од момента проглашења тзв. „независности“, па до данас, сви „избори“ на АП КиМ јесу кршење Реолуције 1244, а заправо су нелегални и нелегитимни? Шта ће урадити државни органи Републике Србије? Зашто јавност Србије није обавештена да на АП КиМ, осим тзв. „Српске листе“ постоје и други политички ентитети косовских Срба и зашто нисмо обавештени о њиховим дејствима?
У тачки 32. Извештаја, наводи се да је „19. децембра Косовска агенција за приватизацију преузела контролу над бањским комплексом Рајска Бања и предала је на управу Министарству унутрашњих послова (Косова). УНМИК Уредбом 1999/23 одређено је да „Дирекција за стамбена и имовинска питања (“Дирекција”) ће давати опште смернице о имовинским правима на Косову све док Специјални представник Генералног секретара не утврди да су институције локалне управе у могућности да обављају функције поверене Дирекцији“. До сада, Каролин Зијаде ни њени претходници, нису пренели ниједну надлежност УНМИК-а на привремене, а камоли на самопроглашене институције.
Питање: Шта је по питању флагрантног отимања имовине Републике Србије на АП КиМ учинило било које руководство Републике Србије? Ко је и када овластио Александра Вучића да самоиницијативно предаје део по део имовине Републике Србије сепаратистима? Зашто Републички јавни тужилац и Уставни суд не реагују?
У тачки 33. Извештаја, УНМИК наводи да од прошлог лета није у стању да приступи канцеларијама (примедба аутора – које је добио на привремено коришћење од Републике Србије) и није у могућности да спроводи мандат у општинама Лепосавић, Зубин Поток и Звечан. У томе су их спречили припадници косовских институција који су „окупирали, значајно вандализовали и покрали УНМИК документа, опрему и ствари“. Извештај даље наводи да је представнику УНМИК-а градоначелник Звечана (примедба аутора – шиптарски) дозволио да привремено обиђе две канцеларије у пратњи КФОР-а и косовске полиције, где је утврђено да је једна канцеларија недирнута, док су из друге нестале ствари и предмети.
Интересантно, у Извештају УНМИК/УН нигде се не наводи да су сепаратисти са севера АП КиМ уклонили све заставе Уједињених Нација!
Питање: зашто су представници Републике Србије прећутали домаћој и светској јавности нападе Куртијевих сепаратиста на УНМИК и његово протеривање са севера АП КиМ, осим последњег присуства у Косовској Митровици (примедба аутора – тзв. „Северној Митровици“)? Зашто руководство Републике Србије од УН-а не тражи повратак Мисије на север АП КиМ и испуњење мандата на тој територији?
У тачки 35. Извештаја, наведено је да 20. децембра 2023. Косовска агенција за заштиту конкуренције казнила српског оператера, Телеком Србија, са 1.6 милиона еура.
Питање: Да ли је јавност Србије упозната са овим податком и да ли је Телеком Србија платио казну Републици Косово? На који начин је казна плаћена, ако не постоји званични платни промет између Републике Србије и „Републике Косово“?
У тачки 37. Извештаја, УНМИК/УН наводи да је „7. фебруара 2024. косовска полиција претражила Пошту Србије у Гораждевцу и том приликом запленила документа и опрему“.
Питање: шта су представници Поште Србије и Републике Србије урадили да сачувају оперативност и опстанак предузећа Пошта Србије на АП КиМ? На који начин, у којој валути и преко ког рачуна Пошта Србије плаћа Косовској електродистрибуцији за утрошак електричне енергије и пореза, када знамо да не постоји званични међудржавни платни промет са „Републиком Косово“?
У тачки 42. Извештаја, УНМИК/УН наводи да је „Канцеларија специјалног тужиоца Косова 8. децембра 2023. против 89 + 53 косовских Срба подигла оптужницу за наводне ратне злочине почињене у Меји и Реци, општина Ђаковица. Овом броју треба додати још двојицу Срба којима се већ суди за наводне ратне злочине, што укупно чини тренутно оптужених 144 косовских Срба. Додајмо томе још барем туце Срба са севера АП КиМ, које куртијевци хватају „као зечеве“.
Питање: Шта руководство Републике Србије предузима поводом очите намере да Србија поред „геноцида у Сребреници“ буде оптужена и проглашена кривом за „геноцид на Косову“? Шта државни органи предузимају као контрастратегију поводом најављене тужбе „Републике Косово“ за плаћањем ратне репарације? Да ли је истина да ће Републику Србију тим поводом „заступати“ Тома Мона и селфи Сташа?
У тачки 62. Извештаја, ИНМИК/УН наводе да су 1540 жена и 89 (!) мушкараца добили статус жртава силовања за време ратних дејстава. Иако извештај не наводи експлицитно, готово је сигурно да се ради о Албанкама и Албанцима, а да су починитељи Срби.
Питање: геноцид, ратна одштета, силовања, масовне гробнице у Србији, Вучићево извињење албанским жртвама … какву контрастратегију има републичко руководство?
У тачки 67. Извештаја УНМИК/УН „подржава Универзитет у Приштини у првом мастер програму из људских права, укључујући и отварање Клинике за људска права“. Поново УНМИК/УН супротно мандату и Резолуцији, у писаној и званичној форми, легализује постојање самопроглашене институције и диже је на ниво међународног признања.
Питање: зашто је Република Србија прихватила Споразум о нострификацији и међусобном признању диплома између Косова и Србије и тиме отворила пут УН-у да погура Косово ближе столици?
У тачки 70. Извештаја, УНМИК/УН наводи да је „Одлуком о визној либерализацији, од 1. јануара 2024, грађанима Косова који имају косовски пасош одобрен безвизни режим уласка у ЕУ на 90 дана. То се не односи на носиоце пасоша које је издала Координациона управа српског МУП-а, којима је за путовање у ЕУ и даље потребна виза“.
Питање: када ће државно руководство Републике Србије укинути неуставни и незаконити „координациони пасош“ и престати са дискриминацијом косовских Срба? Да ли ће одговорни доносиоци одлуке о издавању оваквих пасоша законски одговарати?
У тачки 71. Извештаја, УНМИК/УН наводи да је „на Косову од 2000. до данас, од процењених око 200.000 косовских Срба, њих 12.824 одлучило да се врати“. Обзиром да знамо се већина од ових нешто више од 6% повратника заправо није вратило, већ је само искористило статус повратника да врати, а потом прода имовину, долазимо до кључног тренутка ове анализе и учинка УН СБ Р 1244 – а то је одрживи повратак. Нема га! А што је најгоре од свега, „министри“ за повратак били су Срби!
Нема ни потребе, ни простора, ни времена, да се позабавим осталим делом Извештаја, који броји 108. тачака, три анекса и 33. стране. Мислим да је онима који желе да разумеју све јасно.
Закључак: УНМИК није испунио ниједан од задатих циљева и није испунио мандат. Напротив, од првог дана је радио све против српског живља и осталих неалбанаца, а у корист независног Косова. Томе на руку су им ишла недорасла, неспособна, крађи склона малициозна државна руководства, која су у континуитету покушавала да судбину статуса АП КиМ истргују за чланство у ЕУ и личну корист.
Продали су све, да би добили ништа! Никла је „Велика Албанија“ на делу територије Републике Србије!
а/ „Сигуран и слободан повратак избеглим и протераним“ – није остварен;
б/ „Потврда и посвећеност свих чланица УН-а суверенитету и територијалном интегритету СРЈ“ – није спроведено;
в/ „Потврђујемо да ће договореном броју српског војног и полицијског особља бити омогућен повратак на Косово и обављање функција у складу са Анексом 2“ – није спроведено, наводно одбијено;
г/ „Демилитаризација Ослободилачке војске Косова и других наоружаних група косовских Албанаца“ – није спроведено, напротив, основана је Војска Косова, специјалне јединице жандармерије, командоси;
д/ „Осигуравање јавне безбедности и поретка до момента када ће бригу о томе преузети међународно цивилно присуство“ – није спроведено, континуирани тихи погром косовских Срба и других неалбанаца је сталан;
ђ/ „Успостављање међународног цивилног присуства на Косову како би се обезбедила привремена управа за Косово под којом народ Косова може да ужива значајну аутономију у оквиру Савезне Републике Југославије која ће обезбедити прелазну администрацију …“ – није остварено, проглашена је независност;
е/ „У завршној фази (УНМИК) ће надгледати пренос надлежности са привремених косовских институција на институције основане у складу са политичким договором“ – није спроведено, институције су основане једнострано, супротно Р 1244.
Моментум који малигно међународно присуство креира на АП КиМ, носи застрашујући потенцијал да се прелије и на друга већ отворена жаришта у Републици Србији, као што су Рашка област и Нови Пазар, Врањска долина и АП Војводина.
Посебну стрепњу изазива стручни, морални и политички дилетантизам кључних руководилаца и институција Републике Србије, које у континуитету нису способне да проблеме идентификују, а потом примене стратегију и контрамере. Тренутно највише државно руководство поступа са толиким незнањем да је очита рђава намера која се може описати у две речи – мафија и издаја.
Шта су доступна решења?
Покрет „Моба“ тражи од Скупштине Србије да изгласа привремену окупацију дела територије Србије, АП КиМ, а Влада да је прогласи;
Да се за окупаторе АП КиМ прогласе ОЕБС, ЕУ, КФОР, као и све државе чланице УН које су на АП КиМ, супротно међународном праву и Повељи УН, отвориле своје амбасаде;
Да Република Србија захтева од СБ УН да се УНМИК врати мандату;
Да се Специјални представник Генералног секретара УН, Каролин Зијаде, прогласи персоном нон грата, а од СБ УН захтева постављање новог шефа Мисије који ће радити у складу са Резолуцијом 1244;
Да Република Србија врати Министарство за АП КиМ;
Да Република Србија не да сагласност на продужење мандата ОЕБС-а на АП КиМ;
Да Република Србија уз договор и садејство Руске Федерације и Републике Кине, захтева од Савета безбедности УН прикључење мировних снага те две државе КФОР-у;
Да се међународно безбедносно присуство на АП КиМ појача и снагама ОДКБ;
Да Република Србија замрзне своје чланство у Савету Европе;
Да Република Србија поништи све споразуме везане за НАТО и Партнерство за мир;
Да буде распуштена Канцеларија за КиМ;
Да буџетска и финансијска инспекција преиспитају пословање Канцеларије за КиМ;
Да Скупштина Србије креира Платформу за наставак дијалога са привременим институцијама самоуправе на АП КиМ;
Да Влада Србије направи краткорочну и дугорочну стратегију рехабилитације АП КиМ у уставно-правни поредак Републике Србије;
Наставак кампање „отпризнавања“;
Повратак институција Републике Србије на север АП КиМ;
„Буђење“ Уставног суда и поништавање свих неуставних споразума;
„Буђење“ тужилаштва и Специјалног тужилаштва за организовани криминал и процесуирање свих одговорних за рушење уставног поретка и територијалне целовитости.
Обзиром да је свима јасно да у тренутном руководству Републике Србије не постоји нико способан да се ухвати у коштац са провођењем горе наведених акција, покрет „Моба“ позива део опозиције који буде одлучио да бојкотује београдске и остале локалне изборе, да нам се придруже у масовном, јединственом и државотворном бојкоту, којим ћемо овој издајничко-мафијашкој власти одузети могућност да дезинтегришу Србију до „Либерланда“.
Подигнимо државотворни бојкот на висину од +70%! Видели смо да су међународни непријатељи Србије ужаснути могућношћу масовног бојкота, цвиле да не идемо у бојкот. То је прави сигнал чега се једино боје, а пудлицама срећан пут у западну авлију.
Предлажемо да масовни државотворни бојкот прерасте у стварање заједничке привремене Владе стручњака, орочене на годину дана, која ће ургентним мерама зауставити даље територијано цепање и задуживање, свеопшту пљачку и распродају народних ресурса, те обезбедити услове за одржавање парламентарних и локалних избора у складу са Уставом и законима на снази, а идентификовати јаке стратешке партнере са којима ће радити на очувању АП КиМ и креирању услова за слом окупационих снага.
Посебан вапај „Моба“ упућује дијаспори. Придружите се и учествујте у ослобођењу државе! Нема потребе да људи напуштају Србију, вратите се да будемо јачи! Отерали су Вас, време је да узвратите.
Борба против мафије и издајника, за јединствену државну територију и повратак уставног поретка и владавине права, мора постати приоритет сваког моралног и честитог држављанина Србије ма где био. Србија је урушена у сваком сегменту, у суштини свог бића, нема нам друге, морамо се борити или ћемо нестати, физички, психички, верски, историјски, планетарно!
Тренутно не постоји виши и важнији циљ до одбране од мафије и опстанка Србије у међународно признатим границама.
Грађани Србије, згажени сте. Морате устати и пружити отпор!
Председник покрета „Моба“, Давор Калајжић
Извор: srbin.info